Get Directions GET
DIRECTIONS
Bulletin Board BULLETIN
BOARD
Follow us on Twitter FOLLOW US
ON TWITTER
Follow us on Facebook FOLLOW US
ON FACEBOOK
August 8 - August 10, 2014
Baltimore Convention Center
Baltimore, Maryland, USA
Home  //  History  //  Awards: 2008
Awards: 2008

AMV's | Masquerade | Hall Costume Contest | Modeling | Game Show

2008 Anime Music Video Contest

Dramatic/Serious
Winner Break the Chain
Hidama Productions
Death Note
Within Temptation
"What Have You Done"
Runner Up One Guitar
Meredith "Meri" Cantoni
BECK: Mongolian Chop Squad
Foreigner
"Juke Box Hero"
Action
Winner Baccano Swing!
Studio Hybrid
Baccano!
Jumpin' Jimes
"Swing Shift"
Runner Up Critical Mass
Lolicious Designs
Code Geass: Lelouch of the Rebellion
Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2
Toby Mac
"Ignition"
Romance/Sentimental
Winner Love's In Your Eyes
Dragon/Roy
Eureka Seven
The Jonas Brothers
"When You Look Me in the Eyes"
Runner Up Love Rush
Scoob
various
Metro Station
"True to Me"
Upbeat/Dance
Winner Word Play
jubjub2
various
Daft Punk
"Harder, Better, Faster, Stronger"
Runner Up Fast Times at Furinkan High
Lawrence Studios
various
Bowling for Soup
"High School Never Ends"
Comedy
Winner The Harassment of Kyon
Mysteriousryder
The Melancholy of Haruhi Suzumiya
Suzumiya Haruhi no Tomadoi (PS2)
Avril Lavigne
"Girlfriend"
Runner Up I Had Sexual Intercourse While Making This Video
SSGWNBTD
Death Note
Amazing Nuts!
Kelly (Lian Kyle Sullivan)
"Shoes" (censored)
Best in Show
Best in Show The Harassment of Kyon
Mysteriousryder
The Melancholy of Haruhi Suzumiya
Suzumiya Haruhi no Tomadoi (PS2)
Avril Lavigne
"Girlfriend"
Almost Best in Show Word Play
jubjub2
various
Daft Punk
"Harder, Better, Faster, Stronger"
Coordinator's Choice
Coordinator's Choice Be Your Girl
moonbunnychan
Sailor Moon S: Hearts in Ice
Groove Coverage
"You"

2008 Masquerade Contest

Text
Best In Show Requiem Hikaruchan
Carefree Captain
Sugar
Splenda
Flexei
Rogue
Solfege
Chopin
Polka
Allegretto
Jazz
Falsetto
Eternal Sonata
Youth Division
Best Overall Youth Kare Kano Melinda Finnegan
Vanessa Finnegan
Leanne Finnegan
Kano Miyazawa
Tsukino Miyazawa
Yukino Miyazawa
Kare Kano (His and Her Circumstances)
Novice Division
Best Overall One is the Loneliest Number Sheena Rodriguez

King Keith
Lilith Oya
Kefka
Final Fantasy VI
Zeiram
Iria
Iria: Zeiram the Animation
Best Performance Hyrule Fantasia Laura Intravia Young Link
Legend of Zelda: Ocarina of Time
Best Craftsmanship A Cornucopia of Anime Angel

Big Mac

Emily

Nicole
Kaoru Hitachiin
Ouran High School Host Club
Alphonse Elric
Fullmetal Alchemist
Sailor Moon
Sailor Moon
Sakura Haruno
Naruto
Journeyman Division
Best Overall A Saiyan Tale Izeekial
QuantumDestiny
Anatra
Glay
Nappa
Son Goku
Prince Vegeta
Raditz
Dragon Ball Z
Best Performance Not Another Hare Hare Yukai Sarah Sassak
Laura Merrihew
Geoff Lake
Tom Foreman
Raul Padilla
Eileen Ferro
Jackie Ferro
Sami Foreman
Ed Thomas
Ryoko Asakura
Mikuru Asahina
Kyon
Taniguchi
Kunikida
Tsuruya
Yuki Nagato
Haruhi Suzumiya
Itsuki Koizumi
Melancholy of Haruhi Suzumiya
Best Craftsmanship The Nobodies Rammy
Kitsu
Tyler D
Savage Dragon
Delirious Wisdom
Minion
AndyHawk
ElfWings
KickedInTheVader
Geck
Zander
Falsex
Cooper
Morakdais
Zexion
Repliku
Roxas
Larxene
Marluxia
Luxord
Demyx
Axel
Saix
Lexeaus
Vexen
Xaldin
Xigbar
Xemnas
Kingdom Hearts
Craftsman Division
Best Overall As Imagined by Chira and Moonsheen Ambrosia

Umister

Yeu

Peachy

Peachy

Kira

Yoiyami

Vikki
Olesia
Tom
Giselle
Enchanted
Giorno Giovanna
Jojo's Bizarre Adventure
Riku
Kingdom Hearts
Ragnarok
Kingdom Hearts II
Link
Legend of Zelda
Prince
Ragnarok
Kairi
Suikoden 5
Sora
Yuugi Mutou
Robert
Yugioh
Best Performance The Incident Alli
Karen
Todd
J.J.
Lindsay
Miyuki
Shion
Kevin
Miyuki
Beta Kos-Mos
Xenosaga
Best Craftsmanship Clover's Doll Dance Breathlessaire
Starlighthoney
Suu
The Statue
Clover
Judges' Awards
M. Alice Legrow's Craftsmanship Award As Imagined by Chira and Moonsheen Ambrosia

Umister

Yeu

Peachy

Peachy

Kira

Yoiyami

Vikki
Olesia
Tom
Giselle
Enchanted
Giorno Giovanna
Jojo's Bizarre Adventure
Riku
Kingdom Hearts
Ragnarok
Kingdom Hearts II
Link
Legend of Zelda
Prince
Ragnarok
Kairi
Suikoden 5
Sora
Yuugi Mutou
Robert
Yugioh
Marty Gear's Craftsmanship Award The Nobodies Rammy
Kitsu
Tyler D
Savage Dragon
Delirious Wisdom
Minion
AndyHawk
ElfWings
KickedInTheVader
Geck
Zander
Falsex
Cooper
Morakdais
Zexion
Repliku
Roxas
Larxene
Marluxia
Luxord
Demyx
Axel
Saix
Lexeaus
Vexen
Xaldin
Xigbar
Xemnas
Kingdom Hearts
Dia's Craftsmanship Award Clover's Doll Dance Breathlessaire
Starlighthoney
Suu
The Statue
Clover
Tira's Favorite Performance Award Sakura Singing Naru-chan Sakura
Naruto
"Insert Title Here" Award Purgatory is for Loading and Unloading Only Voltz

Stripper Vash
Kefka
Final Fantasy VI
Zack
Final Fantasy VII: Crisis Core
Cristi's Award The Game-show Margaret
Jacci
Brandon
Rachel
Xellos
Lina
Zelgadis
Amelia
Slayers

2008 Hall Costume Contest

FRIDAY Hall Costume Contest Winners
Judge's Awards
Michael Jen Sondheimer (Shuichi Shindou from Gravitation)
Jamie Tara Wood (Ritsuka from Loveless)
Amanda Erin Smith (Vesper from Ah! My Goddess)
Tarisa Tini Clayton, Audrey Fields and Kristin Woodson (Mercedes, Gwendolyn, and Velvet from Odin Sphere)
Novice
Honorable Mention Sarah Forae (Emerald from Sailor Moon)
3rd Place Chelsey Cruz (Nurse from Silent Hill)
2nd Place Alice Lee (Hrist from Valkyrie Profile)
First Place Katie Del Giudice (Misuzu from Air)
Journeyman
Honorable Mention Chris Gary and Mike Garasic (Pyramid Head and Crawling Monster from Silent Hill)
3rd Place Jewels L (Haman Karn from ZZ Gundam)
2nd Place Shannon Anderson (Theresa from Claymore)
First Place Joshua Eder (Yuna, Lulu, Isaaru and Belgamine from Final Fantasy X)
Craftsman
3rd Place Greg Clark (Hagi from Blood Plus)
2nd Place Amanda Shockley (Princess Zelda from Super Smash Bros.)
First Place Elizabeth Schram (Luna from Lunar: Silver Star Story)
Best of Friday
Kristin Twesme (Millenium Earl from D. Gray Man)

SATURDAY Hall Costume Contest Winners
Judge's Awards
Tarisa Amanda Ernst, Robert Ramsey, Julia Duyckink, and Steph Douglas (Yukari, Akihiko, Aigis, and Fuuka from Persona 3)
Amanda Josh Huggett (Ichigo from Bleach)
Mike David Lettieri (Angeal from Final Fantasy: Crisis Core)
Jamie Catherine Beiter (Nall)
Novice
Honorable Mention Scout Isensee (Sora from Kingdom Hearts 2)
3rd Place Derek Zimmerman (Zetsubou Sensei from Sayonara Zetsubou Sensei!)
2nd Place Kelly Coffman (Fran from Final Fantasy XII)
First Place Katie Hitchens (Gaara from Naruto)
Journeyman
Honorable Mention Allaina Stewart, Nikki Palmer, Terri Moore, Joani Schaffner (Fai, Sakura, Yuuko, and Tomoyo from Tsubasa Chronicle)
3rd Place Will Frazier, Kirsten Miller, and Melissa Pitts (Legend of Heroes 6)
2nd Place Samantha Kingsland and Julien Nicols (Haseo and Atoli from .Hack//G.U. Trilogy)
First Place Andrea Zampella (Washu from Tenchi Muyo)
Craftsman
3rd Place Jo Bornhoeft (Seth from Trinity Blood)
2nd Place Erica Greenwold, Carly Bradt, Stephanie Ward and Mark Baker (Zidane, Garnet, Beatrix and Steiner from Final Fantasy 9)
First Place Margaret Mulcare (Zhen Zi from Dynasty Warriors 6)
Best of Saturday
Amanda Weber (Lia de Beaumont from le Chevalier d'Eon)
Best of Weekend
Tamara Heagy (Ryuk from Death Note)

2008 Modeling Contest

Category Entry Title Modeler's Name
Gundam Large Scale 1:100 Master Grade (MG) ZAKU II Clement Eng
Gundam Small Scale 1:144 High Grade Universal Century (HGUC) Gelgoog Cannon Zackory Thomas
Diorama EX YMT-05 Hidolfer Michael Vares
Figure 1:6 Yuki (Hasuhi Suzmiya) Victor Tran
Best of Show 1:7 Dark Elf Clement Eng

2008 Game Show Winners

Here are the winners, in order of place, for the 2008 Otakon Game Show:

  1. Doug
  2. Amanda
  3. Rand
  4. Yan
In addition, the winners for the audience text-message game in order of place were:
  1. "Bigthumbs"
  2. "Jedite333"

For more information, you can check out the Otakon Game Show's blog.

Follow Me on Pinterest
Back Home  |  Get Directions  |  Top of Page
Otakorp, Inc. ©2014 Otakorp, Inc.
Privacy Policy