Get Directions GET
DIRECTIONS
Bulletin Board BULLETIN
BOARD
Follow us on Twitter FOLLOW US
ON TWITTER
Follow us on Facebook FOLLOW US
ON FACEBOOK
July 24 - July 26, 2015
Baltimore Convention Center
Baltimore, Maryland, USA
Home  //  History  //  Awards: 2006
Awards: 2006

Music Videos | Costumes | Modeling | Game Show

2006 AMV Contest

Click
here for the Otakon 2006 AMV Contest Ballot.

Romantic/Sentimental
Winner Worlds Unbroken
Silver Moon and Sierra Lorna
Air
Jars of Clay
"Waiting for the World to Fall"
Runner Up Learning to Fly
Skyebox Productions
Kiki's Delivery Service
Kelly Clarkson "Breakaway"
Serious/Dramatic
Winner Shattered Dreams
AuN Studios
Bleach
Within Temptation "Angel"
Runner Up Fallen
VicBond007
Chrono Crusade
Evanescence "Tourniquet"
Action
Winner Naruto Ball Z - A battle of epic proportions
Castor Troy
Dragonball Z, Naruto
M.c.AT feat DA PUMP
"Bomb a head! Returns!"
Runner Up Seven May Cry
Junipertray
Final Fantasy VII: Advent Children
Tetsuya Shibata "Devils Never Cry"
Upbeat/Rhythm
Winner Peter "Cabbit" Book Report
Theresa Robeson
Various
Gary Burgholf; Reva Rose, Bob Balaban, Skip Hinnant "Book Report"
Runner Up All New For '72
Hoshizora Productions
Gundam Seed
Yoko Kanno "Yakitori"
Humorous/Satirical
Winner Lifestyles of the Animated and Fabulous
Michael Zubrzycki
Various
Various "Various"
Runner Up The Wedding Rings
Suberunker Studeosh
Various
Carter Burwell "Overture (Conspiracy Theory OST)"
Coordinator's Choice
Winner Floyd's Nightmare
Parodic Productions
Various
A Perfect Circle
"Counting Bodies Like Sheep to the Rhythm of the War Drums"

2006 Masquerade Contest

Text
Best In Show Street Fighter Revival Tikki
Becky Varni
John Ziol
Keith Preston
Andrew Smaltz
Chun Li
Sakura
Akuma
Ryu
Stage Ninja
Street Fighter Alpha
Novice Division
Best Overall Soul Society News: Otakon Edition Rebekah
Lauren
Morgan
Claire
Chris
Soi Fong
Urahara Kisuke
Ukari
Shiva
Rude
Bleach
Paradise Kiss
Final Fantasy X
Final Fantasy VII: Advent Children
Best Performance Naruto's Nightmare Jennifer
Ashley
Eric
Matt
Derrick
Justin
Danny
Sasuke
Dream Naruto
Gaara
4Kids Logo
Kakashi
Sleeping Naruto
Stage hand
Naruto
4Kids Entertainment
Best Craftsmanship In Praise of the Dark Mithrigil Mullenkamp
Vagrant Story
Journeyman Division
Best Overall Mike Pfeffer
Chris Erickson
Leann Erickson
Tina Lam
Morgan Ditta
Nicole Ciaramella
Nikki Makino
Lauren Reynolds
Katie Herman
Mary Nealis
The Chief/The Judge
Carmen Sandiego
Tohru Honda
Alucard
Ichigo Kurosaki
Meryl Strife
Rukia Kuchiki
Milly Thompson
Stage Ninja
Stage Ninja
Where in the World is Carmen Sandiego?
Fruits Basket
Hellsing
Bleach
Trigun
Best Performance Shinji's Favorite Things Maria
Amelia
Sanda
Kathryn
Paul
Corey
Rei Ayanami
Asuka Langley Soryu
Shinji Ikari
Misato Katsuragi
Gendo Ikari
Ryogi Kagi
Neon Genesis Evangelion
Best Craftsmanship Trapped in the Costume Closet Shizzo
Jayyne
Badman Bob
Scarlet Claw
Cutie Honey
Black Claw
Cutie Honey Live Action Movie
Craftsman Division
Best Overall Angie
Mono-yasha
Kathy
Matt
Reiko
Miah
Paul
Lauren
Robbie
DizzyLizzy
Ainslye
Andria
Chris
Liz>
Tora
Rianna
Orha Duren
Ladrinne Milire Owen
Azahdi
Eonis
Astal
Agreian Jei Owen
Serina
stage hand
Rith
Amila
Lehas
Chris
Maya
Calintz
Magna Carta
Best Performance Callie Cat
Lady Ava
Rei Ayanami
Sora
Riku
Kingdom Hearts
Best Craftsmanship Chiyoko Fujiwara, Millennial Actress Alicia Chiyoko Fujiwara
Millennium Actress
Judges' Awards
Jezeroth's Best Presence Award A Different Kind of Wonderland Shinobi Hime
Zoe
Carly Bradt
Ame Force
The Green Bird
Hailo
Cirque du Soleil
Alice
Katie's Best Shoes Award Callie Cat
Lady Ava
Rei Ayanami
Sora
Riku
Kingdom Hearts
Chris' Really Fun Award Link to the Past: Title Splash Screen Jeff Reckers
Samco
Andy Reckers
Triforce of Power
Triforce of Wisdom
Triforce of Courage
Zelda: Link to the Past
Serge's MVP Award To the Spirits of Melody Antonio Lee Jason
Pscy-kids
Sara's Best Use of Queen Music Award A Night at the Axisbury Keith
Steve
Corey
Zeke
Dai
Mike
Britt
Char Aznable
Amuro Rey
M'Quve
Loran Cehack
Sochie Heim
Garma Zabi
Lalah Sune
Mobile Suit Gundam
Turn A Gundam
Cristy's Sassy Award Christina
Melanie
Matt
Danitra
Charles
Lindsey
Karen
Megan
Drew
Hongo Yui
Ryoko
Tamahome
Kozue
Miki
Tifa Lockheart
Cloud Strife
Faye Valentine
Tenchi
Fushigi Yugi
Tenchi Muyo
Revolutionary Girl Utena
Final Fantasy 7
Cowboy Bebop

2006 Modeling Contest

Category Entry Title Modeler's Name
Best Scratch Built Renamon and Baby Myssa Benthin
Best Character (Figure) Sonaku Clement Eng
Best Mecha MBF-02 Michael S. Alexander
Best Diorama SD Gundam Battle Stanley Torak
Best of Show Saber Clement Eng

2006 Game Show & Otaklause Challenge

Due to time restraints the Otaklause Challenge had to end early declaring two winning teams.
    Team #1 Asian Persuasion
  • Jennifer Yoshitani
  • Hak Jin Kim
  • Rob Provencher
  • Nick Brockmeyer
    Team #2 New York Host Club
  • Greg Morino
  • Helen Gasser
  • Sonja Harpstead
  • Maria French
Follow Me on Pinterest
Back Home  |  Get Directions  |  Top of Page
Otakorp, Inc. ©2014 Otakorp, Inc.
Privacy Policy